Dati Sau Da Ti Dex
Dați este conjugarea verbului a da pentru modul indicativ timpul prezent pers.
Dati sau da ti dex. Dă ţi două palme şi scrie corect. Da ți cratima înlocuiește vocala î. 8 din 1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe a fost modificată semnificativ prin legea nr. Eu dau tu dai el ea dă noi dăm voi daţi ei ele dau.
Dă ți construcția aceasta este formata din dă forma de imperativ a verbul a da ți de la. Dați conjugarea verbului a da. în realitate ambele forme de plural sunt corecte dar diferenţiate semantic mai exact pluralul date se utilizează pentru situaţiile în care dată are sensul. Da ţi e mai rar însă ar putea fi un.
Tu dă ţi ţie o palmă dă ţi jos haina. Cred că am primit sugestia şi prin idei dar am ezitat să scriu despre asta pentru că mi s a părut oarecum ridicol. 285 din 2004 prin oug nr. 123 din 2005 precum şi prin legea nr.
Declinarea verbului a fi. Daţi sau da ţi aceasta e întrebarea. Dă ţi seama şi singur. Indicația acestui timp pe un act pe o scrisoare etc.
După cum explicam în ţi cu liniuţă şi fără adăugăm ţi cu liniuţă la imperativul verbului doar atunci când putem adăuga tu şi eventual ţie sau un posesiv precum tău ta. Ortografic da ti dati după cum explicam în ţi cu liniuţă şi fără adăugăm ţi cu liniuţă la imperativul verbului doar atunci când putem adăuga tu şi eventual ţie sau un posesiv precum tău ta. Exemple corecte daţi da ţi. Tu dă ţi seama dă ţi o palmă după ceafă.
Tu dă ţi seama dă ţi o palmă după ceafă. Dă ţi seama şi singur. Ambele forme sunt corecte. Vă mulţumim pentru deschiderea de care da ţi dovadă evident este o greşeală cratima nu are ce să caute acolo.
Conjugarea verbului a da. Daţi este conjugarea verbului a da la persoana a doua plural voi vă daţi. Așadar da îți devine da ți. Cum se scrie corect sunteţi dex.
Trebuie să daţi socoteală pentru faptele voastre. Dati mi sau da ti mi află cum se scrie corect gramatical dați mi sau da ți mi. 329 din 2006 iar tu ai putea să te afli în situaţia de a le încălca acum. Voi dați cadouri copiilor.
Da ţi e mai rar însă ar putea fi un dar îţi contractat sau în varianta cu diacritice selective un dă ţi îţi dai. Eşti pe cale să postezi un mesaj care poate încuraja pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe internet. Tu dă ţi ţie o palmă. Da ţi daţi daţi este conjugarea verbului a da la persoana a doua plural voi vă daţi.
A ii a plural voi dați.